Kapat

Yardım Servisi

Arama Motorlarının Kullanımı

İnternet dünyasında bilgiye ulaşmak için en çok tercih edilen yöntem arama motorlarıdır. Sadece kelimeyi yazıp enter tuşuna basarak aradığımız herhangi bir konuyu bulmak bazen günler alabilir. Aşağıdaki örneklerde nerede ve nasıl aramanız gerektiğine dair temel örnekler yer almaktadır. Bu örnekler Google arama motoruna ait özelliklerdir. Diğer arama motorlarında bazı örnekler aynı şekilde kullanılmaktadır. Tercih ettiğiniz arama motorunun özelliklerini internetten araştırarak aradığınız bilgiye daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Sekmeleri kullanarak aramayı filtreleme

Google arama kutusunun altında değişik sekmeler bulunmaktadır. Tümü, Alışveriş, Görseller, Haberler, Videolar ve Daha Fazlasını görürsünüz. Bu sekmeleri kullanarak, ne tür bir aramayı yapmanız gerektiğini tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Ürün satın almak istiyorsanız Alışveriş, resim arıyorsanız Görselleri tıklayınız.

Zaman, yer, dil sınırlaması ekleme

Google sekmelerde yer alan Araçlar sekmesinde, dilediğiniz bölgede, dilediğiniz dilde ve dilediğiniz tarih aralığında yayınlanan sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Örneğin Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği belirli dönemle güncellenmektedir. Zaman aralığı verirseniz belirlediğiniz tarihlerde arama yapacaktır.

Tasarım dersi için arama yaparsanız genelde yabancı siteler çıkacaktır. Bölge’den Türkiye, dilden Türkçe’yi seçerseniz Türkçe anlatımlara ulaşabilirsiniz.

Tırnak işaretlerini kullanma

Sadece aradığınız şeyin çıkmasını istiyorsanız tırnak içinde gösteriniz.

Örneğin, Büro Yönetimi için arama yaparsanız, arama motoru bu iki kelimeyi içeren tüm sayfaları karşınıza getirir. Sayfa içinde Büro ve Yönetimi farklı satırlarda olabilir. Ancak “Büro Yönetimi” şeklinde tam arama yaparsanız, bu ifadenin olduğu sayfaları karşınıza getirir.

İstenmeyen kelimeleri çıkarma

Aradığınız şeyin yanında istemediğiniz farklı kelimelere ait siteler ve açıklamalar geliyorsa istenmeyen kelimelerin başına tire(-) işaretini koymanız yeterlidir.

Örneğin "Büro Yönetimi" aramasını tırnak içinde yaptığınızda içinde sekreterlik olan sayfalar da gelecektir. Bu sayfaları kaldırmak için -sekreterlik yazınız.

Dosya türüne göre arama

Herhangi bir konuya ait sunu, Word, excel, pdf dosyası arıyorsanız aramanın yanına filetype:PDF şeklinde açıklama ekleyin.

Görsel aramada renk, boyut, dosya türü belirleme

Google Görseller’de bulunan gelişmiş arama özellikleri ile dilediğiniz boyutta, doya türünde ve istediğiniz renklerde arama yapabilirsiniz.

Örneğin aramalarda bir resim indirdiniz ve büyütmek istediğinizde resim kalitesi bozuluyor. Bu hatanın önüne geçmek için arama özelliklerinden BÜYÜK BOYUT seçmeniz gerekmektedir.

Görsel ile arama

Google Görseller sekmesinde bilgisayarınızdaki bir resmi yükleyerek aratabilirsiniz.

Örneğin, bir dosyada gördüğünüz resmi aramak istiyorsunuz. Bu resmi görsel aramaların içine sürükleyin ve Google size bu görselle ilgili değişik boyutlardaki görselleri göstersin.

Belirli sitelerde arama yapma

Aradığınız bir içeriğin hangi sitede yayınlandığını biliyorsanız ya da belirli bir site içerisindeki ilgili içeriği arıyorsanız “site” komutunu kullanabilirsiniz.

Örneğin site:buroegitimi.com yanına da aradığınız kelimeyi yazmanız yeterlidir.

Hesap makinesini

Google arama kutusuna bir işlem yazıp entere basarsanız hesap makinesi açılır.

Örneğin 9+5

Unutulan cümleleri arama

Herhangi bir açıklama, atasözü, şarkının bir kısmını unuttuğunuzda Google sizin yerinize arama yapması için unutulan kısma yıldız(*) ekleyin.

Örneğin ateş yakar kelimelerini aratırsanız çok farklı arama sonuçları gelecektir.

Ateş * yakar şeklinde aratırsanız Ateş düştüğü yeri yakar atasözüne ait sonuçlar gelecektir.

Biraz da eğlence

Google arama motoruna ait değişik özellikler de yer almaktadır. Bunlardan bazıları aşağıda yer alıyor. Kelimeleri seçin, arama motoruna yapıştırın ve sonucu görün.

do a barrel roll

askew

tic tac toe

play snake

pacma

Hit: 598

Yorumlar

Yorum ekleme ve yorumları okumak öğretmenlere özel olup, yorumları görmek için üye girişi yapınız.