Kapat

Yardım Servisi

Bilgi/Beceri Eğitimi

        Uygulama dersleri sadece atölye veya laboratuarda yapılan dersler değildir. Basit bir örnekle anlatmak için aşağıda Diksiyon dersine ait ders bilgi formunu ekledim. Güzel Konuşma modülü kendi içinde 2’ye bölünmüş durumda. Bilgi ve Beceri.

        Bu tabloya göre Öğrenme Faaliyeti-1’de yer alan konular konusunda yüzyüze eğitimde öğrenciyi kısaca (5-40 dk) bilgilendirirsiniz. Dersin geriye kalanında Beceri kısmında yer alan etkinlikleri derste uygularsınız, öğrencilerinize yaptırırsınız, bu konuda yetişmelerini sağlarsınız. Dersi yıl boyunca sadece modül üzerinden okutmaya çalışarak bilgilendirme yaparsanız uygulama yani beceri kısmını yapmamış olursunuz.

        Diksiyon eğitimini sadece kitaptan okuyarak kendini yetiştiren bir spiker gördünüz mü?

 

GÜZEL KONUŞMA MODÜLÜ

ÖĞRENME KAZANIMLARI

  1. Sesleri telaffuz yöntemlerine göre seslendirir.
  2. Kelimeleri telaffuz yöntemlerine göre seslendirir.

KAZANIM

BAŞARIM ÖLÇÜTLERİ

A

BİLGİ

  1. Doğru ve güzel konuşmanın toplum hayatındaki önemini açıklar.
  1. Konuşmanın unsurlarını açıklar.
  1. Doğru nefes almak teknikleri açıklar.
  1. Doğru nefes almanın insan sağlığı üzerindeki etkilerini açıklar.

BECERİ

  1. Doğru nefes alır.
  1. Ünlü sesleri doğru çıkarır.
  1. Ünsüz sesleri doğru çıkarır.

 

        Hangi ders teorik hangi ders uygulama sorusunun cevabı tüm derslerde kısa bilgilendirme yapılmalı sonrasında ağırlıklı olarak uygulama devam edilmelidir. Yani sadece teorik veya uygulama diye ayıramayız. Her dersin mutlaka beceri yani uygulama kısmı vardır.

        Örneğin, Web Uygulamaları dersinde de Bilgi ve Beceri kısmı yer almaktadır. Bilgiyi derse başlarken konunun uzunluğuna veya zorluğuna göre 5-15 dk. arasında anlatıyoruz, geriye kalan zaman da ise uygulama yaptırıyoruz. Sürekli olarak anlatım yapacak olursak öğrenciler bilgi olarak bir şeyler öğrenecek ama uygulamada hiçbir şey yapamayacaklar. Bu süreçte en azından İletişim, Hukuk, Diksiyon gibi atölye veya laboratuarda işlenmeyen derslerin hepsini uzaktan yapmak yerine en azından imkanlar dahilinde 1 saati uzaktan geriye kalan kısmı okullarda yüzyüze olarak verilebilir.

        Dersleri teorik olarak kabul ederek hepsini uzaktan vermeye çalışmak beceri/uygulama eğitimine ters düşer. Özetle dersler gruplara bölünürken az sayıda öğrenciye birebir eğitim verilerek beceri/uygulamaların verimli bir şekilde yaptırılması amaçlanmıştır.

        Konuyla ilgili görüşlerinizi alt kısımdan bildirebilirsiniz.

Hit: 1134

Yorumlar

Yorum ekleme ve yorumları okumak için üye girişi yapınız.